فواید سرکه سیب

فواید سرکه سیب

 

 

برای قرن ها است که از سرکه برای اهداف مختلف خانگی و پخت و پز استفاده می شود. و در قدیم به عنوان یک درمان سنتی برای تمامی انواع مشکلات سلامتی از آن استفاده می کرده اند.  سرکه سیب محبوب ترین سرکه در جامعه بهداشتی و درمانی است.

برخی ادعا می کنند که این سرکه منافع بسیاری برای بدن دارد که برخی از آنها توسط علم پشتیبانی شده است. این فواید شامل کاهش وزن، کاهش سطح قند خون و بهبود علائم ناشی از دیابت است.

در اینجا فواید سلامتی سرکه سیب که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی شده است وجود دارد.

 

می تواند بسیاری از انواع باکتری ها را از بین ببرد

 

سرکه می تواند پاتوژن ها که شامل باکتری ها هستند را از بین ببرد. از سرکه سیب به طور سنتی برای تمیز و ضد عفونی کردن استفاده می شود از جمله در درمان قارچ ناخن، شپش، زگیل و عفونت گوش موثر است.

بقراط ، پدر پزشکی مدرن، بیش از دو هزار سال پیش از سرکه برای تمیز کردن زخم ها استفاده می کرده است.

از سرکه به عنوان یک ماده نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود چرا که از رشد باکتری ها ( همچون E. coli ) در مواد غذایی و خراب شدن آن ها جلوگیری می کند. اگر شما به دنبال یک راه طبیعی برای حفظ مواد غذایی خودتان هستید سرکه سیب می تواند بهترین گزینه باشد.

 

2. سطح قند خون را پایین می آورد و با دیابت مبارزه می کند

 

تا کنون مطالعات بسیاری بر روی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 صورت گرفته است. در دیابت نوع 2 قند خون یا در اثر مقاومت به انسولین و یا به علت عدم توانایی برای تولید انسولین بالا می رود. با این حال قند خون بالا برای افرادی که دیابت هم ندارند یک مشکل به حساب می آید و  اعتقاد بر این است که قند خون بالا علت اصلی پیری و بیماری های مزمن مختلف است. بنابراین هر کسی باید سطح خونش را به طور مداوم چک کند.  

موثر ترین راه برای انجام این کار مصرف نکردن کربوهیدرات های تصفیه شده و شکر می باشد، اما سرکه سیب نیز در کاهش قند خون موثر است. سرکه مزایای متعددی در عملکرد انسولین و سطوح قند خون دارد :

  • حساسیت به انسولین را در یک وعده غذایی که کربوهیدرات بالایی دارد  19 تا 34٪ بهبود می بخشد و و به طور قابل توجهی قند خون را کاهش می دهد
  • قند خون را با خوردن50  گرم نان سفید تا 34٪ کاهش می دهد
  • 2 قاشق غذا خوری سرکه سیب قبل از خواب می تواند قند خون ناشتا را تا 4  درصد کاهش دهد.

به این دلایل سرکه می تواند برای افراد مبتلا به دیابت و یا کسانی که می خواهند سطح قند خون خود را پایین آورند و یا در حالت عادی نگه دارند بسیار مفید است. اگر شما از داروهای کاهش دهنده قند خون استفاده می کنید  قبل از مصرف سرکه سیب بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

سیب

 

3. با ایجاد احساس سیری در شما به از دست دادن وزن شما کمک می کند.

 

با توجه به اینکه سرکه قند خون و سطح انسولین را کاهش می دهد به نظر می رسد که می تواند سبب کاهش وزن شود. مطالعات انسانی نشان می دهد که سرکه می تواند سیری را افزایش دهد، به شما کمک کند تا کالری کمتری بخورید و حتی می تواند وزنتان را کاهش دهد.

اگر سرکه همراه با غذاهایی که کربوهیدرات بالایی دارند مصرف شود می تواند احساس سیری را افزایش دهد و باعث می شود که فرد 200 تا 275  کالری کمتر در مقایسه با روزهای قبل استفاده کند. با کاهش کالری ورودی وزن فرد نیز کاهش می یابد.

یک مطالعه در افراد چاق نشان داده است که مصرف سرکه به طور روزانه منجر به کاهش چربی دور شکم و کمر، تری گلیسیرید خون و وزن می شود.

 

4. باعث کاهش کلسترول و خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود

 

امروزه بیماری های قلبی و عروقی یکی از بزرگترین علت های مرگ و میر در جهان هستند. مشخص شده است که چند عامل بیولوژیکی قابل اندازه گیری می تواند خطر بیماری های قلبی و عروقی را کاهش یا افزایش دهد. نشان داده شده است که تعدادی از این عوامل خطرساز با مصرف سرکه بهبود یافته است اما تمام این مطالعات بر روی موش ها انجام شده است.

این مطالعات بر روی موش ها نشان داده که سرکه سیب می تواند سطح کلسترول و تری گلیسرید خون را کاهش دهد. سرکه سیب طبیعی حاوی آنتی اکسیدان اسید کلروژنیک است که نشان داده شده از اکسیده شدن کلسترول LDL  جلوگیری می کند که یک گام مهم در روند بیماری های قلبی است.

همچنین برخی از مطالعات بر روی موش ها نشان می دهد که سرکه می تواند فشار خون را که یک عامل خطر ساز در بیماری های قلبی و عروقی است کاهش دهد. متاسفانه بعضی از این عملکردها در انسان ها و حیوانات یکسان نیستند.

تنها شواهد انسانی مطالعه مشاهده از دانشگاه هاروارد نشان می دهد که زنانی که سالاد خود را با سرکه می خورند خطر بیماری قلبی در آنها کاهش می یابد.

 

 

 

ترجمه شده توسط گروه ورته

منبع : https://authoritynutrition.com/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar/

هرگونه کپی برداری باذکر نام گروه ورته و لینک دهی مستقیم مجاز است.