8 فایده سلامتی رزماری

8 فایده سلامتی رزماری

 

 

حافظه و تمرکز

 

رزماری در طولانی مدت به عنوان تقویت کننده حافظه مورد استفاده قرار می گرفته است. بنا به گزارش ها در یونان باستان، دانش آموزان ساقه رزماری را در بین موهای خود برای مطالعه قرار می داده اند. در آروماتراپی (طب ماساژ با دارو های معطر) از آن استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان می دهند که رزماری می تواند کیفیت حافظه را بهبود بخشد نه سرعت عملکرد آن را. شواهد اولیه در مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف فقط 750 میلی گرم برگ رزماری خشک در آب گوجه فرنگی سرعت حافظه را در افراد سالم و مسن بهبود می بخشد. با این حال مصرف بیش از حد آن عملکرد منفی روی حافظه خواهد داشت.

 

استرس

 

از رزماری نیز در آروماتراپی برای کاهش استرس استفاده می شود. به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند یک مطالعه نشان داده است که ترکیبی از رزماری با روغن های دیگر احتمالا سطح کورتیزول بدن را کاهش می دهد که در نتیجه سبب کمتر شدن اضطراب می شود.

 

ریزش مو

 

با افزایش سن ، استفاده از رزماری برای رشد موها در بسیاری از فرهنگ ها افزایش می یابد. بعضی از تحقیقات اولیه نشان داده است که استفاده از ترکیبات روغنی رزماری، اسطوخدوس، آویشن و روغن چوب سدر برای پوست سر می تواند تاثیر خوبی در رشد مو داشته باشد. در یک مطالعه دریافتند که افراد مبتلا به آلوپسی آرئاتا که در ان موها به صورت تکه ای می ریزد زمانی که آنها پوست سر خود را با رزماری و روغن های دیگر ماساژ می دادند این موهای ریخته شده دوباره رشد می کردند. با این حال به دلیل ضعیف بودن مطالعات محققان مطمئن نیستند که آیا رزماری سبب رشد موها می شود یا خیر.

 

رزماری

 

سوء هاضمه و دیگر مسائل معده

 

شواهد علمی بسیاری که نشان دهد رزماری با مشکلاتی مانند ناراحتی معده، گاز معده و یا سوء هاضمه مبارزه می کند وجود ندارد. با این حال UMM گزارش می دهد که در اروپا از برگ های رزماری برای درمان سوء هاضمه استفاده می شود و این موضوع توسط کمیسیون E آلمان که به بررسی ایمنی و اثر بخشی گیاهان می پردازد به اثبات رسیده است.

 

دردهای عضلانی

 

برخی مطالعات اولیه نشان می دهند که مصرف ترکیبی از رزماری، رازک و اسید oleanolic ممکن است به کاهش درد ناشی از آرتریت کمک کند. روغن رزماری نیز توسط کمیسیون E آلمان به عنوان یک درمان برای دردهای عضلانی و درد های مربوط به ورم مفاصل در نظر گرفته شده است و گردش خون را بهبود می بخشد.

 

انرژی ذهنی

 

بوی رزماری بی نظیر است و اگر شما کمی بی حوصله و یا خسته هستید شاید بوی تند این گیاه بتواند به شما کمک کند. مطالعه هایی در سال 2013 اثر استنشاق روغن رزماری را بر روی احساسات و فعالیت های سیستم عصبی بررسی کرد. تمام مطالعه ها در مجموع نشان دادند که استنشاق روغن رزماری سبب حذف احساس خستگی می شود و به افراد انرژی می دهد.

 

سرطان

 

تعدادی از مطالعات نشان می دهند که عصاره رزماری از تکثیر سلولهای سرطانی جلوگیری می کند، در نتیجه سبب توقف رشد تومورها در بدن می شود. یک مطالعه نشان داده است که رزماری از بروز سرطان سینه جلوگیری می کند و مانع از تکثیر سلولهای سرطانی کولون می شود.

 

 

 

ترجمه شده توسط گروه ورته

منبع : http://www.mnn.com/health/fitness-well-being/stories/8-health-benefits-rosemary

هرگونه کپی برداری باذکر نام گروه ورته و لینک دهی مستقیم مجاز است.