15تا از بهترین فواید انجیر

15 تا از بهترین فواید انجیر

 

 

فواید انجیر برای سلامتی شامل کاربرد آن در بهبود و درمان اختلال عملکرد جنسی ، یبوست ، سوهاضمه ، بواسیر ، دیابت ، سرفه ، برونشیت ، و آسم می شود.  مصرف این میوه  به عنوان شیوه ای سریع و سالم برای افزایش وزن پس از ابتلا به بیماری نیز کاربرد دارد.

انجیر میوه ای فصلی است که در بخش های غربی آسیا یافت می شود ، ولی انجیر خشک را تقریبا در همه جا و در هرزمانی از سال می توان پیدا کرد. درخت انجیر جز خانواده ی مالبری است.

فواید  انجیر برای سلامتی به دلیل وجود انواع مواد معدنی ، ویتامین ها ، و فیبر در این میوه است. انجیر غنی از مواد مغذی مفید ، مانند ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B2، کلسیم ،آهن ، فسفر، منگنز ، سدیم ، پتاسیم و کلر است.

 

بهبود کاهش وزن

 

فیبر موجود در انجیر به کاهش وزن کمک کرده و اغلب  به افراد چاق توصیه می شود. با وجود این ، وجود کالری بالا در انجیر می تواند منجر به افزایش وزن نیز بشود ، به ویژه اگر همراه با شیر مصرف شود. برای بهره مندی از میزان توصیه شده ی مواد مغذی موجود در انجیر ، مصرف چند عدد از این میوه کافی است و نباید در خوردن آن زیاده روی کرد!

همیشه به خاطر داشته باشید که زیاده روی در مصرف مفید ترین خوراکی ها هم برایتان مضر است.

 

کاهش کلسترول

 

انجیر حاوی پکتین می باشد که نوعی فیبر محلول است. زمانی که فیبر وارد دستگاه گوارش می شود ، در طول مسیر خود به سمت روده ی بزرگ ، توده های اضافی کلسترول را جارو کرده و همراه خود به سمت انتهای روده ی بزرگ می برد و به این ترتیب آنها را از بدن خارج می کند. همچنین پکتین موجود در انجیر به عنوان یک فیبر محلول به بهبود وضعیت اجابت مزاج کمک می کند. انجیر جزء خوراکی هایی با بیشترین میزان فیبر است و به همین دلیل می تواند به عنوان یک ملین عمل کند. وجود مقدار زیاد فیبر در رژیم غذایی با پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان روده ی بزرگ می تواند به سلامت عمومی بدن شما کمک کند.

 

پیشگیری از بیماری های کرونری قلب

 

انجیر خشک حاوی فنول ، امگا 3 ، و امگا 6 است. این اسیدهای چرب خطر بیماری کرونر قلب را کاهش می دهند. به علاوه ، برگ های  روی سطوح تری گلیسیرید موجود در بدن افراد تاثیری چشمگیر دارد. برگ های انجیر ، تری گلیسیرید خون را مهار کرده و میزان آن را در بدن کاهش می دهند. تری گلیسیرید از دیگر عوامل موثر در بروز انواع بیماری های قلبی است.

 

بهبود و درمان سرطان روده ی بزرگ

 

وجود فیبر در انجیر با بهبود وضعیت اجابت مزاج به دفع رادیکال های آزاد و دیگر مواد سرطان زا به ویژه از روده بزرگ ، کمک می کند.

 

انجیر

 

محافظت از بدن در برابر ابتلا به سرطان سینه در یائسگی

 

فیبر موجود در انجیر به عنوان عاملی برای محافظت از بدن در برابر سرطان سینه شناخته می شود. وقتی زنان به یائسگی می رسند ، غالبا تعادل هورمون ها در بدن آنها به هم می ریزد. عملکرد دستگاه های بدن با یکدیگر پیوند خورده است که به هم ریختن تعادل هورمون ها می تواند باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن شده و به همین ترتیب روی توانایی آنتی اکسیدان ها در مبارزه با رادیکال های آزاد نیز تاثیر بگذارد. رادیکال های آزاد از عوامل اولیه ی رشد سرطان هستند . بنابراین ، انجیر با تامین میزان زیاد فیبر در بدن می تواند خط دفاعی بدن را در برابر سرطان تقویت کند.

 

کنترل دیابت

 

انجمن دیابت آمریکا ، به بیماران دیابتی توصیه می کند انجیر مصرف کنند . زیرا این میوه به دلیل داشتن فیبر بالا می تواند به افزایش قدرت عملکردی بیماران دیابتی کمک کند. برگ های انجیر میزان انسولین مورد نیاز بیماران دیابتی را که مرتبا باید انسولین تزریق کنند ، کاهش می دهد. انجیر سرشار از پتاسیم است که این ماده به تنظیم میزان قند جذب شده ی خون پس از مصرف غذا کمک می کند. مصرف زیاد پتاسیم کمک می کند تا قند خون کمتر دچار نوسان شود. بنابراین ، مصرف انجیر می تواند به بیماران دیابتی کمک کند تا به زندگی معمول برگردند.

 

پیشگیری از فشار خون

 

افراد معمولا سدیم را از طریق نمک وارد بدن خود می کنند ، اما سطوح پایین پتاسیم و سطوح بالای سدیم  می تواند به فشار خون بالا منجر شود. انجیر سرشار از پتاسیم است اما سدیم کمی دارد. از این رو ، نیروی دفاعی قدرتمندی در برابر فشار خون و اثرات آن است . همچنین باعث آرامش و تمدد اعصاب شما می شود.

 

بهبود و درمان برونشیت

 

با دم کردن برگ های درخت انجیر می توان از مواد شیمیایی طبیعی موجود در آن بهره مند شد. معمولا دمنوش برگ انجیر را  برای تسکین انواع بیماری های تنفسی مانند برونشیت تجویز می کنند. همچنین از آن به عنوان راهی برای پیشگیری و کاهش علائم بیماران مبتلا به آسم استفاده می شود.

 

درمان بیماری های جنسی

 

از قدیم و به شکل سنتی در شبه قاره ی هند و برخی دیگر از مناطق دنیا از انجیر به عنوان ضماد آرام بخشی برای بیماری های جنسی استفاده می کردند. برای تسکین بیماری های جنسی می توان از انجیر هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده کرد. البته در مورد مجموعه ی دقیق علائم و بیماری هایی که مصرف انجیر می تواند تاثیر مثبتی روی آنها بگذارد نیز به مطالعات و تحقیقات بیشتری نیاز است. 

 

رفع اختلالات جنسی

 

قرن ها است که برای درمان اختلالات جنسی نظیر ناباروری ، ضعف بنیه ، یا اختلال نعوظ استفاده از انجیر را توصیه می کنند. کاربرد این میوه در رفع اختلالات جنسی در بعضی مناطق به بخش اصلی اسطوره شناسی و فرهنگ آن منظقه تبدیل شده است و غالب اوقات از انجیر به عنوان مکمل جنسی و یا باروری قدرتمند یاد می شود. . با اینکه درباره ی میزان موفقیت حقیقی انجیر به عنوان یک داروی محرک قوای جنسی جای بحث وجود دارد ، اما از آنجا که  میزان بالای ویتامین ها و مواد معدنی ارزشمند موجود در انجیر باعث افزایش ناگهانی انرژی و بنیه ی افراد می شود برخی از افراد این افزایش انرژی را با تحریک جنسی اشتباه می گیرند.  2 تا 3 عدد انجیر را به مدت یک شب در شیر بخیسانید و صبح روز بعد آن را میل کنید تا قدرت جنسی خود را افزایش دهید.

 

استحکام استخوان ها

 

این میوه سرشار از کلسیم است . وجود کلسیم برای استحکام استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان بسیار ضروری است . همچنین انجیر غنی از فسفر است که باعث تشکیل استخوان ها می شود. همچنین در صورت بروز هر گونه آسیب یا ضعف استخوان ها باعث رشد مجدد آنها می شود.

 

انجیر

 

جلوگیری از دفع کلسیم از راه ادرار

 

افرادی که در رژیم غذایی خود از میزان بالای سدیم استفاده می کنند ، در معرض دفع کلسیم از راه ادرار قرار می گیرند. میزان بالای پتاسیم در انجیر به جلوگیری از این شرایط کمک کرده و مواد دفعی از راه ادرار را تنظیم می کند. پتاسیم میزان کلسیم دفعی بدن شما را به حداقل می رساند و هم زمان میزان بیشتری اسید اوریک و دیگر سموم مضر از راه ادرار دفع می شوند.

 

تسکین گلودرد

 

میزان بالای لعاب این میوه به درمان و تسکین و پیشگیری از گلودرد بسیار کمک می کند. طبیعت آرام بخش این میوه و نیز عصاره ی طبیعی آن  می تواند درد و فشار وارد بر تارهای صوتی را تسکین دهد.

مصرف این میوه برای درمان اختلالات تنفسی مانند سیاه سرفه و آسم بسیار مفید است. همچنین انجیر می تواند به صورت موثر به دستگاه گوارش کمک کرده و در درمان یبوست ، سوهاضمه ، معده درد و بسیاری دیگر از بیماری های گوارشی مفید باشد. مصرف انجیر برای درمان تب ، گوش درد ، کورک، دمل و بیماری های آمیزشی مفید می باشد و برای حفظ سلامتی کبد نیزبسیار عالی و موثر است. انجیر دارای خاصیت قلیایی بالایی است . بنابراین ، می تواند به تنظیم PH بدن کمک کند. انجیر سرشار ازفلاونوئیدها و پلی فنول ها است وآنتی اکسیدان ها از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد پیشگیری می کنند. همچنین این میوه به عنوان ملین شناخته شده و میزان قند و چربی پایینی دارد.

انجیر میوه ای شیرین و نرم است و غالبا از پوره ی آن به عنوان جایگزینی برای شکر استفاده می شود.

از این میوه ی فرآوری شده  برای درست کردن کلوچه ها ، پودینگ ، کیک ها ، انواع شیرینی ها ، مربا و ژله ها استفاده می شود.

 

موارد احتیاط

 

از آنجا که زیاده روی در مصرف مفیدترین خوراکی ها هم برای انسان مضر است ، مصرف بیش از حد انجیر نیز می تواند باعث اسهال شود. به علاوه ، انجیر خشک غنی از قند است و می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود. همچنین برخی از افراد که به انجیر و یا ترکیبات شیمیایی خاص موجود در آنها حساسیت دارند و واکنش های آلرژیک این افراد می تواند بسیار ملایم یا بسیار شدید باشد. همیشه پیش از اقدام به هرگونه تغییر در رژیم غذایی، الگوهای رفتاری یا سبک زندگی حتما با پزشک و یا متخصص تغذیه مشورت کنید.  

در آخر ، بهتر است تا از مصرف بیش از اندازه ی انجیر در یک یا دو هفته ی منتهی به عمل جراحی خودداری کنید ، زیرا گاهی اوقات ممکن است در افراد حساس باعث خونریزی در مجاری گوارشی شود.

 

چگونه با انجیر سالم بمانیم ؟

 

مدیریت وزن : وزن را کاهش می دهد و زمانی که با شیر میل شود به افزایش وزن کمک می کند

تنفسی : دم کرده ی برگ های انجیر برای پیشگیری و کاهش علائم بیماران مبتلا به آسم استفاده می شود.

سلامت جنسی : به درمان اختلالات جنسی کمک می کند

سرطان: خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد

گوارش : ازیبوست پیشگیری کرده و اسهال را از بین می برد

کلسیم :  از دفع کلسیم از راه ادرار چلوگیری کرده و استخوان ها را تقویت می کند

دیابت : غنی از پتاسیم ، تنظیم جذب منیزیم در بیماران مبتلا به دیابت

قلب : کاهش دهنده ی سطوح کلسترول ، کاهش خطر ابتلا به بیماری های کرونری قلب و پیشگیری از فشار خون بالا

 

احتیاط

 

مصرف بیش از حد انجیر ممکن است باعث اسهال شود

 

 

 

ترجمه شده توسط گروه ورته

منبع : https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-figs-or-anjeer.html

هرگونه کپی برداری با ذکر نام گروه ورته و لینک دهی مستقیم مجاز است.