فواید شگفت انگیز زیره

فواید شگفت انگیز زیره

 

 

فواید سلامتی زیره شامل توانایی آن در هضم غذا، بهبود ایمنی ، درمان بی خوابی، اختلالات تنفسی، آسم، برونشیت، سرماخوردگی، شیردهی، کم خونی، اختلالات پوستی، جوش و سرطان است.

بسیاری از شما ممکن است که در کودکی از خوردن زیره در سوپ و یا غذاهای دیگر متنفر بوده باشید چرا که مانند حشرات کوچک سیاه رنگ در غذا به نظر می رسیدند. شاید هم طعم و مزه آنها را دوست داشته اید. بنابراین مادرتان مجبور بوده است که آنها را از غذایتان جدا کند تا شما آن غذا را بخورید.

 

فواید زیره

 

فواید سلامتی زیره شامل موارد زیر است :

 

گوارش :

 

زیره برای هضم غذا و برطرف کردن مشکلات گوارشی بسیار خوب است. عطر زیاد زیره ناشی از یک ترکیب آلی معطر به نام کومینالدئید است که سبب فعال کردن غدد بزاقی در دهان می شود و در نتیجه هضم اولیه مواد غذایی را تسهیل می کند.

بعدی تیمول است این ترکیب موجود در زیره باعث تحریک غدد ترشح کننده اسیدهای صفراوی و آنزیم هایی که مسئول هضم کامل مواد غذایی در معده و روده هستند می شود.

زیره همچنین ضد نفخ است که در نتیجه گازهای معده شما را از بین می برد و سبب بهبود گوارش می شود.

 

بواسیر :

 

 علت اصلی بواسیر یبوست به همراه عفونت و زخم در مقعد است که این زخم ها نیز در اثر خود یبوست ایجاد می شوند. پودر زیره به دلیل محتوای فیبر بالا و خواص ضد نفخی، محرکی، ضد قارچی و ضد میکروبی که دارد به عنوان یک ملین طبیعی عمل می کند.

اضافه کردن زیره به رژیم غذایی باعث درمان عفونت یا زخم در دستگاه گوارش می شود همچنین به دفع مدفوع  کمک می کند و سرعت هضم غذا را بهبود می بخشد.

 

زیره

 

دیابت :

 

اگر چه تحقیقات هنوز هم ادامه دارد اما مطالعات اولیه گزارش می دهند که زیره در میان تعدادی از سایر ادویه جات می تواند اثر نیرومندی در پیشگیری از بروز دیابت داشته باشد.

مطالعات بر روی حیواناتی که مورد آزمایش قرار گرفته اند نشان داده است که مصرف زیره  هیپوگلیسمی و گلیکوزوری را کاهش می دهد گلیکوزی یک بیماری است که در آن ادرار حاوی مقدار زیادی گلوکز است.

تست انسانی نیز در حال آزمایش است اما گزارش های اولیه نشان می دهد که زیره می تواند یک ابزار بسیار قدرتمند در مبارزه با دیابت باشد!

 

بی خوابی :

 

این یکی از ویژگی های عجیب و غریب زیره است. به عنوان یک آرام بخش عمل می کند. البته  بی خوابی می تواند چندین دلیل مختلف داشته باشد. با این حال مطالعات نشان می دهد که مصرف مناسب ویتامین ها  (به خصوص B  کمپلکس) سبب بهبود هضم غذا و ایجاد خواب در افراد می شود. هر دوی این عوامل کمک کننده هستند.

برخی از عناصر موجود در زیره خواب آور طبیعی هستند و همچنین استرس و اضطراب را که معمولا باعث بی خوابی در افراد می شوند از بین می برند.

 

اختلالات تنفسی، آسم، برونشیت :

 

حضور کافئین (عامل محرک)  و روغن های معطر (ضد عفونی کننده) در زیره می تواند اختلالات تنفسی مانند آسم و برونشیت را از بین ببرد. به عنوان شل کننده مخاط عمل می کنند به این معنی که خلط و مخاط جمع شده در دستگاه تنفسی را نرم کرده و باعث می شود که از طریق عطسه و یا سرفه و تف کردن از بدن خارج شوند.

 

سرماخوردگی :

 

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است که بدن ما را اغلب هنگامی که سیستم ایمنی ضعیف و آسیب پذیر شده است تحت تاثیر قرار می دهد. روغن های ضروری موجود در زیره می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده با عفونت های ویروسی که سبب بروز سرماخوردگی می شوند مبارزه کند.

زیره غنی از آهن است و مقدار قابل توجهی از ویتامین  Cرا که برای سیستم ایمنی بدن ضروری می باشد در خود جای داده است و از شکل گیری عفونت و بدتر شدن آن جلوگیری می کند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان طبیعی است که در برابر عفونت ها و سموم از بدن محافظت می کند.

 

شیردهی :

 

زیره غنی از آهن است و در نتیجه برای مادران شیرده و همچنین برای زنانی که در دوران قاعدگی هستند و یا باردار می باشند بسیار اهمیت دارد چرا که آنها به آهن بیشتری نیاز دارند. علاوه بر این زیره ترشح شیر در زنان شیرده را افزایش می دهد که به دلیل حضور تیمول در زیره است این ماده ترشحات غدد بدن از جمله غدد شیری را افزایش می دهد.

زیره اگر به همراه عسل مصرف شود بسیار مفید تر است. زیره دارای مقدار قابل توجهی کلسیم است (بیش از 900 میلی گرم در هر 100 گرم) که در نتیجه بیش از 90 درصد از نیاز روزانه ما به کلسیم را تامین می کند.

 

زیره

 

کم خونی :

 

همانطور که در بالا گفته شد زیره بسیار غنی از آهن است (بیش از 66  میلی گرم در هر 100 گرم)  که در نتیجه بیش از 5  برابر نیاز روزانه به آهن را در یک فرد بزرگسال تامین می کند. آهن تشکیل دهنده اصلی هموگلوبین در گلبول های قرمز خون است.

هموگلوبین مسئول انتقال اکسیژن در بدن است و کمبود ان باعث کم خونی می شود. بنابراین زیره می تواند یک افزودنی مغذی به رژیم غذایی افرادی باشد که کم خون هستند و از علائم کم خونی مانند خستگی، اضطراب و مسائل گوارشی جلوگیری می کند.

 

اختلالات پوستی :

 

تقریبا همه می دانند که ویتامین E برای نگهداری از پوست و پیشگیری از علائم پیری زودرس خوب است.  پوست را جوان و درخشان می کند. این ویتامین به وفور در زیره یافت می شود. روغن های ضروری موجود در زیره خواص ضد عفونی کنندگی و ضد قارچی دارند. مانع از بروز هر گونه عفونت  قارچی و میکروبی بر سطح پوست می شوند.

تمام مشکلات پوستی به اختلالات و یا عفونت های پوستی ربط ندارد بلکه برخی از آنها فقط علائم پیری هستند. ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان در این زمینه عمل می کند و با رادیکال های آزاد که به پوست حمله می کنند و در نتیجه سبب بروز پیری زودرس , چین و چروک، لکه ها و افتادگی پوست می شوند مبارزه می کند.

 

کورک :

 

جوش هایی هستند که مواد سمی و عناصر خارجی مانند میکروب ها را از بدن پاک می کنند. کورک هاعلائمی هستند که نشان می دهند مواد سمی زیادی در بدن انباشته شده است. در این صورت زیره می تواند به مقدار زیادی به شما کمک کند.

کسانی که به طور منظم از زیره در مواد غذایی خود استفاده می کنند کاهش قابل توجهی در بروز جوش، تاول و نشانه های دیگری که حاکی از وجود سم بیش از حد در بدن است مشاهده می کنند.

ترکیباتی از قبیل کومینالدئید، تیمول و فسفر عوامل سم زدایی هستند که نقش موثری در حذف مواد سمی از بدن دارند. سالم ترین راه برای از بین بردن سموم سیستم دفعی است نه جوش ها.

 

ایمنی :

 

همانطور که در بالا گفته شد زیره آهن فراوانی دارد و همچنین وجود ویتامین C و ویتامین A  در زیره تا حد زیادی می تواند سیستم ایمنی بدن را از راه های مختلف تقویت کند. ویتامین C یکی از قوی ترین آنتی اکسیدان هایی است که در بدن وجود دارد و می تواند عملکرد و فعالیت سلول های سفید خون را افزایش دهد.

به عنوان یک آنتی اکسیدان، ویتامین C می تواند با رادیکال های آزاد که در اثر متابولیسم سلولی ایجاد می شوند مبارزه کند. آنها به طور مداوم در بدن ایجاد می شوند و در نتیجه باید به طور مداوم حذف شوند.

 

بهبود حافظه :

 

آهن زیره منجر به افزایش تولید هموگلوبین و پیشگیری از کم خونی می شود اما این افزایش جریان خون مزایای دیگری نیز دارد. هنگامی که گردش خون در بهترین وضعیت خود قرار بگیرد مقدار کافی اکسیژن رسانی به اندام ها و مغز صورت می گیرد که در نتیجه منجر به عملکرد بهینه انها می شود.

مقدار مناسبی از اکسیژن و آهن در مغز منجر به افزایش عملکرد مغز و کاهش اختلالات مغزی مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل می شود.

به طور کلی افزایش اکسیژن رسانی سبب بهبود عملکرد کلیه ارگان ها و افزایش سرعت سوخت و ساز بدن می شود که می تواند سلامت کلی و قدرت بدنی را افزایش دهد و از پیدایش آثار پیری جلوگیری می کند.

 

مزایای دیگر :

 

زیره همچنین در درمان بیماری های کلیوی، ضعف حافظه و گزش حشرات مفید است. با وجود این ویژگی ها چگونه می توانید به زیره نه بگویید هرچه زودتر آن را به وعده های غذایی خود اضافه کنید!

 

 

 

ترجمه شده توسط گروه ورته

منبع : https://www.organicfacts.net/health-benefits/seed-and-nut/health-benefits-of-cumin.html

هرگونه کپی برداری باذکر نام گروه ورته و لینک دهی مستقیم مجاز است.