فواید شگفت انگیز از میوه اژدها

 فواید شگفت انگیز از میوه اژدها

 

 

میوه اژدها خواص درمانی بسیاری دارد از جمله کاهش کلسترول، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از سرطان و بیماری های قلبی، کاهش وزن، بهبود گوارش، افزایش انرژی، دفاع در برابر باکتری ها و قارچ ها و کمک به عملکرد کلی سیستم های بدن.

میوه اژدها یک میوه عجیب و غریب و خوشمزه مناطق گرمسیری است با وجود فواید بسیاری که دارد اما ناشناخته مانده است. به عنوان "پیتایا"  نیز شناخته می شود چرا که شبیه کاکتوس های استوانهای است اما در واقع میوه اژدها از جنس میوه کاکتوس هیلوسرئوس است.

خاستگاه این میوه در مکزیک، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی است اما مهاجران دنیای جدید احتمالا آن را به کشورهای جنوب شرق آسیا مانند کامبوج، تایلند، تایوان، ویتنام و فیلیپین برده اند.

این میوه بسته به گونه، شکل و اندازه دارای طعم های شیرین و ترش است. هنگامی که آن را باز می کنید بافتی مانند کیوی دارد و گوشت آن پر از دانه های کوچک سیاه است که اگر می خواهید کاملا هضم شود باید آن را کاملا بجوید. پوست بیرونی زبر آن نیز ارزش غذایی کمی دارد و به ندرت خورده می شود.

فواید بهداشتی آن عمدتا به دلیل وجود آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی است که در این میوه وجود دارد و بسیاری از این مزایا در زیر توضیح داده شده است.

 

میوه اژدها

 

سلامتی سیستم ایمنی بدن:

 

یکی از مفید ترین جنبه های میوه اژدها توانایی آن در افزایش حالت دفاعی سیستم ایمنی بدن شما می باشد. سطوح بالای ویتامین C موجود در میوه اژدها یکی از قوی ترین جنبه های آن در تاثیر سیستم ایمنی بدن است و فعالیت سایر آنتی اکسیدان ها را در بدن تحریک می کند.

ویتامین C رادیکال های آزاد را که محصولات خطرناک جانبی متابولیسم های سلولی می باشند را از بین می برد این رادیکال ها می تواند منجر به بیماری هایی نظیر سرطان و بیماری های قلبی شود. هر چه ویتامین C بیشتر باشد بهتر است.

 

سلامت قلب و عروق:

 

میوه اژدها کاملا میوه عجیب و غریبی است که چندین خواص منحصر به فرد دارد یکی از آنها این است که هیچ کلسترولی ندارد. با کاهش میزان کلسترول خون ، تجمع پلاک ها در شریان ها و رگ های کوچک خون کاهش می یابد در نتیجه احتمال ابتلا به تصلب شرایین، حمله قلبی و سکته مغزی نیز کاهش پیدا می کند.

بعضی از چربی ها مفید هستند و دانه های میوه اژدها حاوی این چربی های مفید است که می تواند به کلسترول خوب (HDL) منجر شود. کلسترول HDL با مهار کردن گیرنده هایی که بر روی دیواره شریان ها متصل می شوند میزان کلسترول  LDL را کاهش می دهد.

 

ویتامین ها :

 

میوه اژدها علاوه بر ویتامین  Cتمام ویتامین های گروه B را نیز دارد.  B1, B2 , B3  و ویتامین  های موجود در میوه اژدها فواید بسیاری بر روی فشار خون، سلامت پوست، سطح کلسترول و عملکرد تیروئید و سوخت و ساز کربوهیدرات ها دارد. حتی یک فنجان میوه اژدها نیز شامل مقدار قابل توجهی ویتامین است.

 

گوارش :

 

میوه اژدها محتوای فیبر قابل توجهی دارد بدان معنا است که آنها می توانند عبور مواد از طریق دستگاه گوارش را تسهیل کنند. با تنظیم عملکرد روده به وسیله فیبرهای غذایی می توانید احتمال بروز بیماری هایی مانند یبوست، سندرم روده تحریک پذیر و حتی بیماری های جدی تر مانند سرطان روده بزرگ را کاهش دهید.

 

پیشگیری از سرطان:

 

علاوه بر آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامین C که سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهند میوه اژدها حاوی منابع دیگری از آنتی اکسیدان های طبیعی نیز می باشد. کاروتن جزء دیگری از میوه اژدها است که دارای خاصیت ضد سرطانی می باشد و می تواند اندازه تومورها را نیز کاهش دهد.

در واقع میوه اژدها سیستم ایمنی بدن شما را از تمامی جهات تقویت می کند بنابراین اگر شما احساس بیماری یا کسالت می کنید و یا حتی در معرض ابتلا به سرطان هستید  میوه اژدها ممکن است پاسخ مناسبی برای شما باشد.

 

میوه اژدها

 

خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد :

 

افزایش سیستم ایمنی بدن از طریق میوه اژدها در نهایت منجر به خاصیت ضد قارچ و ضد باکتریایی در آن می شود. این میوه می تواند تعداد گلبول های سفید خون را افزایش دهد که در برابر سموم از بدن دفاع می کنند  و همچنین ورود و یا رشد عفونت های قارچی یا باکتریایی در سیستم های بدن را مهار می کنند.

همچنین بازسازی سلول ها و سرعت بهبودی را افزایش می دهد به طوری که زخم ها و کبودی ها به سرعت برطرف می شوند.

 

سوخت و ساز بدن:

 

یکی از ضروری ترین بخش های رژیم غذایی ما مصرف پروتئین است. پروتئین ها در عملکرد یکنواخت بدن ما نقش دارند چرا که آنها بخش های ذاتی دندان ,  مو , استخوان ها , رگ های خونی, بافت و تمامی ارگان های بدن ما هستند. بسیاری از پروتئین هایی که از میوه ها، سبزیجات و گوشت به دست می آوریم به وسیله آنزیم هایی در بدن متابولیزه شده و به پروتئین قابل استفاده تبدیل می شوند که می توانند سرعت ترمیم سلول ها، قدرت، سوخت و ساز بدن و کاهش وزن را افزایش دهند.

 

 

 

ترجمه شده توسط گروه ورته

منبع : https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-dragon-fruit.html

هرگونه کپی برداری باذکر نام گروه ورته و لینک دهی مستقیم مجاز است.